sheltonyamir sheltonyamir
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

If Matthew brought 16 gallons of gas $40.60 how much did it cost per gallon

Respuesta :

gianna63110 gianna63110
  • 13-05-2020

Answer:

$2.54/gallon

Step-by-step explanation:

40.60/16

2.5375

round it to nearest hundredth

answer is: $2.54

Answer Link

Otras preguntas

relocation diffusion depends on 'blank' moving the idea
Is fame a true indicator of how important or successful someone is? Why or why not? Give examples to support your reasoning. Can someone help me write 5 sentenc
Which statement is not true about pure water A. It has a pH of 7.0. B. It is composed of polar molecules. C. It is composed of ionic bonds. D. It is a good solv
2. Peter has 2 1/3 cups of flour and 2 3/4 cups of sugar. How many more cups of sugar than flour does he have?
Scientists have changed the model of the atom as they have gathered new evidence. One of the atomic models is shown below. A purple ball in the center surrounde
Strontium and chlorine combine in only one ratio: one strontium atom for every two chlorine atoms. Based on this information, classify each combination of stron
cat is to kitten as goat is to
Giving away 50 points. Sending some <3 to whoever needs it. ​
7. If the volume of a cylinder, where the height is 3 times the radius, is 247, find the surface area of the cylinder.
If y varies directly as x, and y is 48 when x is 6, which expression can be used to find the value of y when x is 2? O y 28 (2) o y (2) Oy- (48) (6) 2 2. oy-748