crico1039
crico1039 crico1039
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

Is it the first second third or fourth.

Is it the first second third or fourth class=

Respuesta :

tarnpreetkaur tarnpreetkaur
  • 13-05-2020
It is the first answer
Answer Link
JadaGigi
JadaGigi JadaGigi
  • 13-05-2020
Hey there!

The answer is the second one : Solve x in the equation 2.4x - 5.28 = 7.32.

You multiply 5.28 from both sides leaving the equation to be 2.4x = 2.04

Then you divide both sides by 2.4 to get x alone.

You should get x = 0.85

Which means 0.85 is how much the price per pound of the grapes are.


Hope this helps !
Answer Link

Otras preguntas

The symbol that notifies you that an assignment is past due is __________.
FRUIT The price of 2 pears and 6 apples is $14. The price of 3 pears and 9 apples is $21. Can you determine the unit prices for pears and apples? SHOW ALL WORK☺
What is the acceleration of a 100-kg mass that has a force of 50 n acting on it?
Number 4 I don't know.
I didn’t know what to say. I gave her a packet of tomato seeds and asked her to plant them for me, told her when the first tomato ripened she’d miss me. The nar
8. In which sentence is the word climbing a gerund? The explorers were climbing up the steeply sloping mountain. The children enjoyed climbing on the playground
Stalin tried to blank the nation using blank
El botones sube las maletas. True False
how do u write (-1,-2) m=3 in point slope-form
How can radon gas be used by seismologists?