tiaunnamyers16 tiaunnamyers16
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

Cindy bought 4 pounds of oranges for $8.25. What is the unit price per pound?

Respuesta :

atiyalee06
atiyalee06 atiyalee06
  • 12-05-2020

Answer:

33

Step-by-step explanation:

Answer Link
Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 12-05-2020

Answer:

$2.06

Step-by-step explanation:

We want to find the unit price per pound. To do this, divide the price by the number of pounds.

price/pounds

The price is $8.25 for 4 pounds

8.25/4

2.0625

Round to the nearest cent or hundreth

2.06

So, the unit price per pound is about $2.06

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think the government had the Jinviwei?
Graphing plobem 8th grade. First anserw gets brainest
Is Y=-3/4x -2 Y=3/4x+1 One solution many solution or no solution
What effect can artists create in a painting by using tints?
A recipe calls for 1/2 cup of sugar for each loaf of bread. How many loaves of bread can you make with 3 cups of sugar?
What is something plus 1/2 that gives you 4/6​
what is the slope of the line that passes through (3, 2) and (4, 11)?​
Lol I can't remember, is "their" a pronoun?
What are liespotters armed with to help them spot deception?
2. Mega Movies hosted a film premiere on Friday night. They charged $7 for adults and $4 for children. Ninety-four adults and children attended, and $592 was ma