mireiaaalabugueeen
mireiaaalabugueeen mireiaaalabugueeen
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

The Rius family spends $ 660 a month on food.
How much do they spend a week?
And a year?

Respuesta :

me200218
me200218 me200218
  • 12-05-2020

Step-by-step explanation:

1 month is 4 weeks

If 4 weeks is that much how much is 1 week

Cross multiply

Then you will get the amount of l week

Then multiply your answer with the number of weeks ina year which is approximately 52.143

Ver imagen me200218
Answer Link

Otras preguntas

I need a answer QUICK!​
can yall help me ?:)​
HELP!!! only do the acrostic poem part
3. Should a democratic government tell people what religion to follow? Why or why not?
IF YOUR GOOD AT SCIENCE PLS HELP ME OUT ILL Mark Brainliest:)
What is an example of increased INTENSITY? * Walking - Sprinting Swimming - Biking Jumping - Running Burpees - Walking
Which descriptions offer examples of Professional Support Services workers? Check all that apply.
True or false The embargo Act prohibited trade with other countries​
ABCD is a quadrilateral. B. С A D AB = CD Angle ABC = angle BCD. Prove that AC = BD
In the diagram above, where is light energy converted to chemical energy? A. Sun B. Grass C. Grasshopper B. Hawk