joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

use elimination to solve: NN+ND=50 5NN+10ND=450
(32-20) divided by 4
How do you write 8.59 in word form
What is the value of (-4.5) (-8.25) ? Please!
How many Jews did Adolf Hitler killed
What is the value of (-4.5) (-8.25) ? Please!
Describe how the coming of World War II ended the Great Depression. What region of the nation benefited most spectacularly?
The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number . What are the numbers ? Justify your answer
Central Subs made 27 sandwiches using 12 pounds of turkey. How much turkey was used per sandwich?HELP ME!
What was the goal of the Americanization movement?