brownkor000
brownkor000 brownkor000
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.60 per pound at the farmer’s market. They cost 1.5 times as much at the grocery store. How much do the apples cost per pound at the grocery store?

Respuesta :

tavariaprettygirl77
tavariaprettygirl77 tavariaprettygirl77
  • 11-05-2020

Answer: $2.40

Step-by-step explanation: 16 times 15 equals 240 you get your decimal point and move it twice to the the left

Answer Link

Otras preguntas

which of the following statement is not true about the information in the table
Of all the urbanized people of the Americas, the Incas were the most brilliant __________. a. astrologers b. engineers c. artists d. musicians
Find the area oh each tringle to the nearest tenth. <A=62°, AB=4.1cm, AC=3.2 cm
What nation is 900 miles west of Khartoum Sudan?
how do plant populations in a community change over time?
when did Minoan Culture start
A bunch of dinosaurs jumped a really big scale. There were 4, identically sized Gallimimus and a 13,500Ib triceratops. The scale read 85,500Ibs. How much does o
what's something that is the measure of energy of motion of particles of matter
based on this document, do you think John Brown was a "misguided fanatic"?
In which of the following sentences do you find a verb phase