thalil6izzyHa3stball
thalil6izzyHa3stball thalil6izzyHa3stball
  • 15-08-2016
  • Mathematics
contestada

If the price of a gallon of milk is $2.56, how much does a cup of milk cost?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 15-08-2016
1 gallon = 16 cups

1 gallon = 2.56.....so 16 cups = 2.56.....2.56/16 = 0.16 per cup
Answer Link
dasetka
dasetka dasetka
  • 15-08-2016
You can find the price of a cup of milk by dividing the price of a gallon of milk by the number of cups in a gallon.

[tex] \frac{2.56}{16} [/tex]
0.16

A cup of milk is $0.16 .


Answer Link

Otras preguntas

what caused the palmer raids
Which was not a source of weakness in the U.S. economy during Herbert Hoover's presidency? A. business owners paying workers unjustly low wages B. government pr
effect: spain's long-term naval superiority dwindled
As a radioactive element emits gamma radiation only, the atomic number of the element increases or decreases
What is greater 3 pounds or 50 ounces
How many sixties are in two hundred forty-four?
Please answer this question correctly
What fraction is the same as seven tenths
Politicians who supported America building a canal across the narrow section of Central America argued that
What feeling did Li Keng Wong experience on Angel Island?.