chgriffin63
chgriffin63 chgriffin63
  • 13-08-2016
  • Mathematics
contestada

How much does a cup of milk cost if a gallon costs $3.00?

Respuesta :

dasetka
dasetka dasetka
  • 13-08-2016
There are 16 cups in a gallon, so you you need to find 1/16 of the price. 1/16 x 3 Multiply 3/16 Divide 0.1875 Since money only goes to the hundredths place, round to the second spot on the right of the decimal. 0.19 A cup of milk costs about $0.19
Answer Link

Otras preguntas

how do u write 0.125 as a ratio
what is the median of 21,23,21,39,25,31
These pairs of forces are known as __________ reaction pairs because one pushes against the other with an equal but opposite force.
Write equation in standard form. y+2=-3(x-1)
Can we forge against these enemies a grand and global alliance, North and South, East and West, that can assure a more fruitful life for all mankind? Will you j
write an expression using letters and/or numbers for each problem below 1. d squared 2. A number x increased by 6 and then the sum is doubled 3.the total of
Which were characteristics that the governments of Italy, the Soviet Union, and Germany had in common in the interwar years? a) increasing economic aid for the
why are some computer viruses called Trojan horses
What did president Kennedy's domestic agenda primarily fight? A. Unemployment B. Communism C. Republicans D.Poverty
In which treaty did Russia give up possession of Finland, Estonia, and other countries? A. The Bolshevik Treaty B. The Marne Treaty C. The Treaty of Brest-Litov