ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

why should we use fossil fuels wisely
Simone has 20 bills. One fifth of the bills are hundreds, 1/4 of them are fifties, 1/10 of them are $20s. The rest of the bills are tens. Simone has$780 altoget
What was the destination of most Dust Bowl migrants?
Turn 30/5 in to a mixed number
What was The secret society that formed to overthrow the Hawaiian monarchy and establish democracy in Hawaii under American control known as?
Most Americans who opposed the Ku Klux Klan embraced what notion? A. that the races should remain separate B. that American was a "melting pot" C. that immigran
60 is 40% of what number
Which of these was a major difference between urban and rural lifestyles in the 1920s? A. Runral Americans had higher incomes B. Rural Americans had mroe free t
can you simplify 43/63
Which of the world's oldest pieces of literature tells the story of a legendary Sumerian hero and priest-king?  A.Iliad  B.Epic of Gilgamesh  C.Ode to Babylon