catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

x+2/3=6 what is x .................​
Please help me hurry
The birds Darwin thought were wrens, warblers, and blackbirds were actually what?
what are 5 things elie and his family can’t do
b)9f + 101 - 12fSimply ​
The following question references the short story “The garden of forking paths” by Jorge Luis Borges When Dr. Yu Tsun arrives at Albert’s house, how does he fee
which word contributes to the Gothic tone of the passage
how is specific gravity extracted from the earth?
Helpppppp! (Science)
I have a question is it true that you could repeat in six grade