rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

47 rounded to the nearest tenth
why does the author of the essay "origins of Gothic" believe that the Gothic style is still popular today
the hormone responsible for establishing sleep and wake pattern is called
A used automobile dealership recently reduced the price of a used compact car by 5% if the price of the car before discount was $18,600 find the discount and
Determine the origin of the following. licentious [L. licentiosus: cf. F. licencieux.]
In a paragraph of about 100 words, define "immediacy" and discuss how the excerpt is an example of immediacy.
A plane traveled from California and back. It took one hour longer on the way out than it did on the way back. The plane's average speed out was 300 mph. The av
What do the quilts represent to maggie at the end of "everyday use"? a. her sadness that she can't get along with her sister b. her triumph at being chosen ov
How did Regents v. Bakke change affirmative action policies?
What is the difference between molecules and compounds?