browntravonte1 browntravonte1
  • 03-05-2020
  • Mathematics
contestada

A flower shop sells two flower arrangements. The “thinking of you “ contains one rose and three Daisies for $15. The “thank you” arrangement contains three roses and three daisies for $27. If each rose and daisy has the same price, what is the price of each flower

Respuesta :

JadaRaeMcD
JadaRaeMcD JadaRaeMcD
  • 03-05-2020
Each flower is worth $4.50.
Answer Link

Otras preguntas

Organelle that packages and transports materials out of the cell?
Word: retrospective Need an Antynm Answers: A. forward-looking. B. modest C. fearful D. inward-looking E. delightful
Which statement about changes that occurred during the Industrial Revolution is true? A. Many people moved from farms and small towns to cities to find employ
i need a sentence with patriotically
How do I put 0.924 in two other forms
in impeachment proceedings, the house may ________, but the senate must ________.
the apperant backward movement of a planet is called?
what problems was the Yuan dynasty facing during its decline?
how many nerves and bones and red blood cells does our body have plz help!!
what kind of organism is a zooxanthellae