lavaazad364
lavaazad364 lavaazad364
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

I don’t know how to do the calculations!!!


Show steps please

I dont know how to do the calculations Show steps please class=

Respuesta :

thebeautifullegend
thebeautifullegend thebeautifullegend
  • 02-05-2020

Answer:

6-yard piece of rope for 60.12 is the better buy

Step-by-step explanation:

Step 1:

Each yard has 3 feet.

 6     x     3              =18

yds     ft per yds      total yards

Step 2:

Divide the cost by the feet

60.12 / 18 = 3.34     So that is $3.34 per foot

58.52/ 11 = 5.32      So that is $5.32 per foot.

Clearly, the top choice is correct.

Answer Link

Otras preguntas

Could someone help please? The Sales S (in thousands of units) of a cleaning solution after X hundred dollars is spent on advertising are given: S = 10(1 - e^(k
why did the mexican revolution mostly likely happen despite the reform efforts of Porfirio Diaz a.farmers and workers had no reason to use railroads b.diaz did
What organelle breaks down and recycle worn out cells?
I’m reading an excerpt from “On the Revolutions of the Heavenly Spheres” by Nicolaus Copernicus and it’s just explaining his idea of a heliocentric universe. Th
A solution has a pOH of 8.7 so what is the pH of the solution? Is the solution acidic, basic, or neutral?
two factor of 30 that add up to 9
Which of the following best summarizes your final decision of Gibbons v. Ogden? Congress should have the power to create national banks. States should have the
what means that a material has spaces that allow water to seep through it?
two factor of 30 that add up to 9
what number is 16% of 44?