amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what would this be? How do i reflect over y=x?
What type of electrical production uses moving water?
PLEASE ASAP Compare the development of embryos from species A-C. Based on your observations, how can you tell which two species are more closely related? A Th
Can someone do 1 part of a slide show, please? All it needs to be about is Koalas habitat. The rest I will do. I will mark brainlyist!!!
Chapter 24, Problem 20 GO A politician holds a press conference that is televised live. The sound picked up by the microphone of a TV news network is broadcast
Jack's brother is 14 years older than him. In six years time, Jack's brother will be twice as old as him. How old is Jack now?
The Cascade Range is also known as the
WILL GIVE BRAINLIEST!!! TAKES 2 MINUTES TOPS!!! LOT'S OF POINTS FOR SUCH A SHORT QUESTION!!!!! Think back to a situation may have caused you to feel different,
What was the network that helped slaves escape to the North or Canada before the civil war
Aerobic Respiration takes place in the _________. A. molecules B. mitochondrion C. stomata