diehl56493 diehl56493
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

original Price 225.50 markdown 50%

Respuesta :

pinkerton400
pinkerton400 pinkerton400
  • 01-05-2020

Answer:

$112.75

Step-by-step explanation:

$225.50 x .5

$112.75

Can I get brainliest

Answer Link
amazingdarkme amazingdarkme
  • 01-05-2020

Answer:

112.75

Step-by-step explanation:

You have to take the original price of the object (225.50) and multiply  it by 0.50. This would be the same if you had a markdown of any other percent also!

Answer Link

Otras preguntas

Explain an earthworm’s movement on a plain glass tile
What right did natives have to their land?
Bardzo proszę obliczyć tę zadania.
Colorblindness is a recessive trait caused by an error on the X chromosome. XA=Normal Vision and Xa=Colorblind. If mom is normal (not a carrier) and dad is colo
A race car has a mass of 1500 kg. What is its kinetic energy in joules if it has a speed of 30 m/s?
Please help me with this.. I have tried many many times and can’t do it..
At Super Grocery, strawberries cost $3.00 for 2 pounds. At Value Market, strawberries cost $4.00 for 3 pounds. What is the unit price of a pound of strawberries
y=x+3 and y=-x-5.Is the line parallel, perpendicular or neither?
The lions roars when they are hungry. meaning of this proverb please​
A dinner at a restaurant was advertised at $60 plus 18% tax. The TOTAL bill for this dinner was??​