crippledmippled
crippledmippled crippledmippled
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels cost three dollars. five bag of pretzels costs $10.which has the lower unit price?

Respuesta :

tolulopejk tolulopejk
  • 14-04-2020

Answer:

5 bags of pretzels for $10 has a lower unit cost

Step-by-step explanation:

1 bag = $3

5 bags = $10

For the 5 bags of pretzels;

each bag will cost 10/5 = $2

since $3 is greater than $2, therefore, 5 bags of pretzels has a lower unit cost

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope between (-3,1) and (-17,2)
Why did Charlotte the Duchess of Monako was described as the saddest bride ever ? ​
A sample of carbon dioxide gas has a density of g/L at a pressure of 0.889 atm and a temperature of 55.0 °C. Assume ideal behavior,occupies a volume of 686 mL.
Once the government passes a bill to respond to a recession, it takes some time to disperse the funds to the appropriate agencies to start the programs. Economi
Two mass m1 and m2 lie on a frictionless surface. Between the two masses is a compressed spring, with spring constant k. The system is held in place. At time t=
Find all values of $x$ such that \[\frac{2x}{x + 2} = -\frac{6}{x + 4}.\]If you find more than one value, then list your solutions, separated by commas.
Find the slope of AB A (-3, 12), B (-11, -16)
Do you agree or disagree with should school screen
What is the equation of the line that passes through the point (8,3) and has a slope of 1/4
where do the cattle graze and why don't they raise their heads written in march poem​