Gturner1 Gturner1
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

Hailey bought 1.5 pounds of bananas for $0.84. How much money is one pound of bananas?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 14-04-2020

Answer:

$0.56

Step-by-step explanation:

She bought 1,5 poumds for $0.84

if we multiply the price by 2/3 we will find how much it would cost for one pound

2/3 × 0.84 = $0.56

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular room is four times as long as it is wide, and its perimeter is 70 meters. Find the width of the room.
How to solve this problem .         0.3 [1.57 – (0.6)²]
A department store is having a 55% off sale on all sport coats. If you have a coupon for an additional 10% off of any item, how much will a $230.00 sport coat c
one-sixth of a number is 66
Use the following words to write your own poem for your school'S POENTRY COMPETITION--bed-red-head-said-fed--see-bee-free-tea-agree--ship-lip-slip-equip-skip--e
Jack, Jill, and Ron share a 2-bedroom apartment. Rent is represented by R. The water bill is $20 per person. The electric bill is $250 a month. Jill will be pic
A rectangular room is four times as long as it is wide, and its perimeter is 70 meters. Find the width of the room.
An author is having a book signing at a store. He agrees to give 5% of his profit to literacy programs and 15% of his profit to his manager. If he makes a profi
A retired couple invested $6000 in bonds. At the end of one year, they received an interest payment of $396. What was the simple interest rate of the bonds?
Justify the Distance Formula using the Pythagorean Theorem.