yramirez1 yramirez1
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

Joes peanut butter cost $3.50 per pound. The store brand costs 23 cents per ounce. Which is a better deal?

Respuesta :

cormyawise223
cormyawise223 cormyawise223
  • 13-04-2020
The first one is a better deal. If he buys the store brand he will pay 18 cents more than the one he regularly buys.
Answer Link

Otras preguntas

Determine the value of y, if x is 4. Y=|x-7|
Why does Mary Warren reject the truth and condemn John?
Instructions Choisis le bon verbe et conjugue-le au passé composé avec le sujet donné. aller, regarder, danser, porter, décider, aimer, poser, attendre, répondr
2. Which of the following is a factor that enhances compatibility? expressing concern for your partner's well-being O having a similar interest in or level of
A customer emails you the following note: To whom it may concern: I am absolutely livid. At 9am today, I put in a request to have one of your gophers go grocery
Solve the following system of equations. y= -x + 7 4x - 5y = 10 Write your answer as an ordered pair in the form (x, y).​
Determine the value of y, if x is 4. Y=|x-7|
what are two favorite classes you like and why
Help batasnya sampai jam 3​
Imagine your friend uses long division to determine the quotients, and is confused by how quickly you were able to determine the correct answer without performi