Joeryn0103
Joeryn0103 Joeryn0103
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

$9.75
$16.50
$6.75
$7.50

Respuesta :

sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer:$6.75

Step-by-step explanation:

let x be the cost of 1 pound

x= $0.75

9x=$0.75×9

=$6.75

Answer Link
nktselepov
nktselepov nktselepov
  • 12-04-2020

[tex]0,75*9=x\\x=6,75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

30 pts help ASAP!!!! which of the following statements is true as the moon goes from new moon to full moon phase? choose all that apply.
Four is no less than the quotient of a number xx and 2.1.
NEED HELP For the past hour, Olive observed the license plates of the cars passing by her house. She saw 120 from New York, 335 from New Jersey, 88 from Pennsyl
Solve the inequality-10y + 7>32
The term used to describe the willingness of Britain and France to allow Hitler to repeatedly break provisions of the Treaty of Versailles is A) appeasement. B
mrs reid told the 5th grade students at Matthew elementary school that she would bring their class pan of Brownies if they handed in all the funddraiser money o
Shade 2/100 but less than 1/10 on a graph
How do divided 220 into 3
sheila works for a fishing companyshe is paid $20 per day and an additional $2 fo ea lobster she catches. she wats to know how many lobsters she must catch in o
Jan van Eyck contributed to Renaissance art by