YasinAlbandoz YasinAlbandoz
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the cost per pound of a coffee mixture made from 6 lb of coffee that costs $9.70 per pound and 12 lb of coffee that costs $5.50 per pound.

Respuesta :

ronnymo ronnymo
  • 12-04-2020

Answer:

First one: about $1.62 per pound

Second One: about $0.46 per pound

Step-by-step explanation:

9.70/6=1.62

5.50/12=0.46

Answer Link

Otras preguntas

Complete a function table from an equation Complete the table.
Hello hope you can see the map . Can you tell me if this is the map of SUB - SAHARAN AFRICE?​
Need help will give Brainlyest
The retained earnings of corporations or large companies are classified as ______.a.Domestic incomeb.Government incomec.Personal incomed.Private incomeHeelp ple
Your parents left you in charge of your house and siblings for a day. Tell yourclassmates what you did.​
Five Facts about Life on the Kentucky Frontier
Which of the two categories of religion do you feel is more predominant in your area?
How do new inventions and technology change lives? How do they change history?
A giraffe would not be able to survive in a city due to the [_________] factors such as buildings, streets, and sewage
Solve the inequality -5(d-2)>35