yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

What did the archetype of the devil symbolize
A lake several streams and rivers that take water away from it.  Does the lake contain freshwater or saltwater?
what is correct ratio of coefficients to balance this chemical equation
All of the questions
if 25% of a number is 20, what is 60% of the number
Which scientific evidence would show that two species of birds are closely related
Pedro works as a newspaper deliverer. He receives a base pay plus an additional amount per newspaper delivered. Last week, Pedro delivered 5 newspapers and earn
Please answer this question
Which of the following is a risk of obesity? A. Bone loss B. Sleep apnea C. Liver damage D. Addiction
What disastrous governmental act was repealed on March 1, 1809?