raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

Please solve d and e ♥️
सुरक्षा हेतु शस्त्रों की भरमार विषय के पक्ष-विपक्ष में अपने विचार लिखो।​
please help! will give brainliest!! What were the reasons for migration within the United States over the course of the nation's history? please give a thoroug
As mass decreases, kinetic energy increases. Question 1 options: True False
Witch of these was a political goal for farmers
solve equation 8+6x-10x=16-8x
Johnny has a computer repair businesss and he needs to make at least $475 a day to remain in business. He charges an initial fee of $100, and $75 for each hour
please help im being timed
what are the other terms for slope?
In humans and other multicellular organisms, which substance plays a central role as an energy source? water fats O carbohydrates proteins