thegreatcatlord101
thegreatcatlord101 thegreatcatlord101
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Decide whether the rates are equivalent.
$16 for 4 pounds
$1 for 4 ounces

(Pick an Answer)
1. Rate A and Rate B are equivalent
2. Rate A is greater than Rate B
3. Rate B is greater than Rate A

Respuesta :

Ditipatel2909 Ditipatel2909
  • 02-04-2020

Answer:

#1

Step-by-step explanation:

16/4=4

4/1=4

4=4

Answer Link
Lnotaro
Lnotaro Lnotaro
  • 02-04-2020

number 2 is the answer

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What Does 'Buy the Farm' Mean?
By controlling trade, three great kingdoms developed in West Africa. These were the kingdoms of Ghana, Mali, and ______. Fill in the blank.
A 9.0 volt battery is connected to four resistors in a parallel circuit. The resistors have 7.0 Ω, 5.0 Ω, 4.0 Ω, and 2.0 Ω respectively. What is the total curre
What Does 'Dog Eat Dog' Mean?
name two oil yielding crops
In the election of 1860, the _______ won the electoral votes of all the free states, except a fraction of the New Jersey votes
what does it mean to 'have a go'?
what does it mean to 'have a go'?
explain why it is usually only necessary to test one point when graphing an inequality
ecrives 5 lignes sur les forets de france