gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

Explain what you see in the image on the left, verses the image on the right. What a person sees when looking at the above two pictures depends on what concept
whats the answer to -4>-k/3
Question: Ned took a test with 25 questions. He lost 4 points for each of the 6 questions he got wrong and earned an additional 10 points for answering a bonus
Complete with the words : 1. According 2. One 3. Can 4. Each 5. Of 6. On 7. Then 8. That 9. To 10. Without There two extra words that you don't need
How did the Han Dynasty provide those who traded along The Silk Road protection?
After a windstorm, a leaning pole makes a 75° angle with the road surface. The pole casts a 15-foot shadow when the sun is at a 45° angle of elevation. About ho
WILL UPVOTE BRAINLIEST EASY GEOMETRY
I'm stuck on this question: Find the 3 consecutive numbers whose sum is 438. Can someone take me through it?
metamorphic and sedimentary rocks
Alex needs to varnish the top and bottom of a dozen rectangular wooden planks the planks are 8 feet long and 3 feet wide eavh pint of varnish covers 125 square