alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

In a controlled experiment, scientists investigate a single A placebo. B control. C variable. D cell.
Melanie baked 25 cookies. Did she bake more or less than half of the cookies?
What number divided by -4 equals -3?
the fastest a human has ever run is 27 miles per hour how many miles per minute did the human run
A specific stretch of dna that codes for the amino acid sequence of a polypeptide is called a __________.
You find healthful ways to ease and manage pressure in your daily life. What type of health skills are described in this statement? A) Conflict resolutions skil
In september, seattle's daily high temperature has a mean of 70 °f and a standard deviation of 7 °f. What are the mean, standard deviation, and variance in °c?
A news report states that a new hydroelectric generating station in Quebec will produce 140 terajoules of power per year (TJ/a) and that this power, for 20 year
need help!! The Pythagorean Theorem is only applicable for right triangles (triangles with one angle measuring 90 degrees). True False
Which people traveled to the west to escape religious persecution?