kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

wever. They are s explains at these tiny perts added rofoam and scope. Thirteen consume food. eir energy intake ed its findings eally important despread impact
Find the x value that makes the lines parallel. 2x° 80°
f(x) 4x² + 4x + 9 x² + x - 12
DIG DEEPER! Using the figure, write an equation that represents z in terms of x and y. Z=
A tourist from the U.S. is vacationing in Greece. One day, he notices that gasoline costs 1.28 euro per liter. On that same day, euro is worth 1.09 dollars. How
What was one challenge with the Chairman of Senate Foreign Relations Committee that President Woodrow Wilson faced?
PLEASE HELP WILL GIVE 20 POINTS, 5 STAR RATING, AND BRAINLIEST, PLEASE HELP ASAPPP!!!!!, if wrong will report and give a 0 rating on personal account. PLEASE HE
Why did settlers disregard treaty terms? (Think about money)
what will the kid have hair or no hair the mom has no hair also has two lowercase h the dad has hair also have two capital h the picture is the punnett square​
someone help fast!! what is the slope of this graph!