ramosjoalis ramosjoalis
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1
apple and 1 orange?

Respuesta :

juliannamiaromeo
juliannamiaromeo juliannamiaromeo
  • 01-04-2020
Let a = apple and o = orange.

Solve: { 3a + 2o = 0.65
{ 2a + 5o = 0.8

2(3a + 2o = 0.65) = 6a + 4o = 1.3
- 3(2a + 5o = 0.8) = - (6a + 15o = 2.4)
____________________________
-11o = -1.1; o = 0.1
Solve for a: 3a + 2(0.1) = 0.65; 3a + 0.2 = 0.65
3a = 0.45; a = 0.15. An apple costs $0.15. An orange costs $0.10.
Answer Link

Otras preguntas

Ann and Joes farther donated $3 for every lap they swam in a swim-a-thon.Ann swam 21 laps, and joe swam 15 laps.Use the. Distributive Property to find the amoun
12 is 5% of what number
What were the effects of the Nadir on freed people?
Use the temperatures box-and-whisker plot to solve. What are the quartiles of the data? A. lower quartile (Q1) = 14 median (Q2) = 22 upper quartile (Q3) = 27 B
When creating a chart,what Microsoft office application is invoked in order to enter data?
50 is 40% of what number?
Find new amount: 9$, 10% increase
Match the name to the description. 1. Polyphemus Odysseus's mother 2. Lotus-eaters companion of Odysseus who died at Circe's house 3. Cicones Phaeacian pri
Which system of government is most likely to give you the greatest amount of personal freedoms?
How is lyddie loyal in the book lyddie?