lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

the mean for 0 1 3 2
Which of these sentences is true about genetic variation? A. mutations always carry out beneficial genetic variations in an organism B. mutations always carry o
Help I need to do a speech that is due on tuesday and its about how I would be the best school treasurer. So I just need some brief things that could help on th
In what way did the Antifederalists criticize the Constitution?
A circle has a circumference of 81.64cm. What is its Radius?
What are some facts about Christopher Columbus and his trip in August of 1492?
is the underlined verb in the sentence a linking verb or an action verb? our team won the volleyball tournament. a. linking verb b. action verb
what is hiv infections
write an expression for: 16 decreased by X
The average elevation of the city of new orleans, louisiana, is 0.5 m below sea level. The highest point in louisiana is Driskill Mountain at about 163.5 m high