avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

If 6 and x have the same mean (average) as 2,4, and 24, what is the value of x? And how?
how to write 0.632 in wordform please show an example
how can I use multiple representations to indicate positive and negative values
What motivated Europeans to begin looking to distant lands?
Why were Native Americans who practiced agriculture more likely than hunter-gatherers to establish permanent homes?
what is 1 20/32 as a decimal and percent?
what does alignment mean in dance?
what is 1 20/32 as a decimal and percent?
Brandon owns nearly 2 times as many CDs ads Ingrid. Brandon owns 56 CDs. Write an equation and use it to estimate the number n of CDs Ingrid owns.
16 increased by twice a number is -24