myarivadeneyra myarivadeneyra
  • 13-02-2020
  • Mathematics
contestada

Emily can buy daffodil bulbs in packages of 3 for $7.38 or in packages of 2 for $5.46. How much money does she save by buying 18 bulbs at the better price?

Respuesta :

adie2004 adie2004
  • 13-02-2020

she would save 1.14$ by buying 18 bulbs at the better price

Answer Link

Otras preguntas

how many months have 28 days in it
Freedom, equality, the rights - these ideas are products of the
what was the american economy like in the 18th century?
If your clothing catches fire, you should. a. stop, drop, and roll. b. run outside. c. stay low and run to escape flames.
one third of a number increased by 12 one thirdn + 12 n plus 12 over 3 one third(n + 12) n + one third(12)
In both prokaryotes and eukaryotes, how many copies of the chromosome are left after replication? a. 1 b. 2 c. 3 d. 4
Learning a second language improves children’s cognitive flexibility. a. true b. false
____are two or more types of tissue that work together to perform a specific function.
where might a pronoun’s antecedent appear?
Solve the following system of equations: x − 2y = 5 2x − 4y = 10