boba3497
boba3497 boba3497
  • 13-02-2020
  • Mathematics
contestada

Kristin bought a pack of 12
pencils for $1.25. How
much was each pencil?????????????

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 17-02-2020

Answer:

$0.10/pencil

Step-by-step explanation:

Find the unit cost.  To do this, divide $1.25 by 12 pencils, obtaining:

 $1.25

---------------- = $0.1042/pencil, or (more logically) $0.10/pencil

12 pencils

Answer Link

Otras preguntas

Alaska has a land area about 1,700,000 km² Florida has a Land area 1/10 of the size of Alaska what is the land area Florida explain how you found your answer
whats 39511 rounded to the nearest thousand
Producers, like this plant, take in oxygen and release carbon dioxide during __________________ , just like animals and other living things
what is the answer for 0.008 is 1/10 of
The greatest fear of the rulers of the Austria-Hungarian Empire were?
A recipe calls for 1 3/4 cups of flour. If the recipe is tripled , how much flour is needed.
What is half of the fraction 3/4
how to translate words into equations
0.6 divide 0.0024 plz answer
Indira Gandhi was assassinated because