ivonnesantiago2021 ivonnesantiago2021
  • 03-02-2020
  • Mathematics
contestada

3)Joe bought perfume at a cost of $2.00 a bottle. He marks up the perfume by 120%. i. How much is the markup amount? ii. How much is the customer price?

Respuesta :

weibo3705
weibo3705 weibo3705
  • 03-02-2020

Answer:

markup amount:2.4

customer price:4.4

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x that makes the equation true: 7x = 70.
Given that "mass" multiply by constant “k” is equal to "energy" divided by “height”. Determine, by using dimensions of each, which physical quantity is represe
identify the types of orchard farm​
What is an electrical energy transformation that you witness and experience every day? Describe this transformation.
Solve the following expression: (36 + 14) ÷ 10 . Show all the steps taken. *
Why are multimedia and visual displays useful when used with text sources?(1 point) They are better than text sources. They are different than text sources. The
Mike is cutting bows out of ribbon which will be used to warp gifts. If mike needs 3 1/2 feet of ribbon to make a bow, and he has 14 feet of ribbon, then how ma
Describe your diagnosis for the patient. How did the chlorine gas affect concentration difference, diffusion distance, and surface area in the patient’s lungs?
jguegsfwnobugrgeaneoengioi
A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?