Kamalmann743
Kamalmann743 Kamalmann743
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

I’m stuck on this question please help

Im stuck on this question please help class=

Respuesta :

pres04rainn
pres04rainn pres04rainn
  • 02-02-2020
Take the price of pears (£1.30 per kilogram) and multiply it by the amount of pears (7kg). You get 9.1 so now you take the total amount spent (£12.70) and subtract the 9.1 and you get 3.6 now that is the amount you spent on the apples. So take 3.6 and divide it by the amount of apples you got (2kg) you will get 1.8 and that is your overall answer.
Answer Link

Otras preguntas

The first characteristic is also the most complex: composition. The composition usually involves smaller geometric shapes that are repeated, creating rhythm. A
What ate the two safety precautions that should be taken before driving your car?
$4.30 makeup; 40% discount 6% tax ???
Help me guys to answer this. I will give brailiest. ​
how did the Persian build a strong empire
Can water speed up the movement of food and waste through the digestive system
the local grocery store is running a special three dozen of eggs $1.08 what is the cost per egg
Plants have an added layer that animal cells do not. What is that added layer called?
Graph the line that passes through the point (4,1) and is parallel to the line y= 1/2x + 6 please :)
HELP WILL GIVE BRAINIEST AND 60 POINTS AND 5 STARS!!!! ITS DUE IN 10-15 MINUTES!!! Which of these 4 numbers are rational numbers and which one of them is the on