travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER THIS QUESTION FOR 45 POINTS How do you find the frequency of these numbers?
How were the Northern Renaissance and the Italian Renaissance movements different? The Northern Renaissance was inspired by religious reform. The Northern Renai
when you rub your sock on carpet then touch a door what happens? what are the charges doing?​
PLEASE HELP! BIOLOGYGlycerol 3-phosphate, an organic molecule, is shown here. It is formed during the breakdown of glucose in glycolysis. It is structurally sim
Please help! If the measure of O equals 69°, then what is the measure of N? A. 81° B. 21° C. 111° D. 69°
Help me pls TwT I’m really suck at school
Find the volume of the composite solid shown in figure
which do you think will warm up the plate more quickly? A. Direct sunlight B.Indirect sunlight
Need help with algebra fast plz it’s due in 2 hours and can work be included if not that fine I just want the answer
a light bulb consumes 960 watt- hours per day. How many watt-hours does it consume in 5 days and 12 hours?