100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Someone help plzzz!!
Enter the chemical formula of a binary molecular compound of hydrogen and a Group 6A element that can reasonably be expected to be less acidic in aqueous soluti
The average speed of one airplane is 200 mph faster than that of an automobile. If the automobile starts at 3 a.m. and the airplane starts from the same place a
What is the greatest number of planes determined by four noncollinear points
Because it denotes a high price relative to the prices of competing products, ______ is sometimes called a "market-plus" approach to pricing.
If t= -3 and u = 8, find the value of 2t - U
which organisms convert nitrogen into a form that is usable by humans
A person getting a disease after holding hands or kissing an infected person is an example of: Direct contact transmission Indirect contact transmission
Baby Elizabeth has a low activity level, is somewhat negative, and displays a low intensity of mood. She would best be described as _______.
What causes the plague in the Iliad?