trinitysantiago08 trinitysantiago08
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Caleb bought 6 packs of pencils for $12
How much will he pay for 9 packs of pencils?Use numbers and words to explain your answer.

Respuesta :

0mariam0 0mariam0
  • 15-01-2020

it would cost him $18

Step-by-step explanation:

let x represent the packs of pencils

6x=12

6x/6 =12/6

x=2

9x=9×2

=18

therefore 9 packs of pencils would cost him $18

Answer Link

Otras preguntas

Explain how nutrient cycles connect past, present, and future life.
Can someone plz help me? :(
where does oxygen-poor blood first enter the heart?
Which graph represents the function f(x) = Ix| -4?
BRAINLYUSER JBBST andito nako​
1+1=[tex]x^{2}[/tex]
Which expression is equivalent to -6(-2/3+2x -4-12x -4+2x 4-12x 4+12x 100 points PLEASE ANCWER FAST!!!
The GCM of 16 and 24 is ​
A function f(x) is graphed. What is the slope of the function? m = What is the y-intercept of the function? b = Which equation represents the graph of the funct
What is the constant of proportionality represented on this graph?