KhasshlynnANiyah KhasshlynnANiyah
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

The local grocery store sells a gallon of milk for$2.94.
If a family drinks 1.5 gallons of milk every week, how much would I spend on milk for 4 weeks?

Respuesta :

nellyszpotowska nellyszpotowska
  • 15-01-2020

$17.64

Step-by-step explanation:

[tex]2.94 \times 1.5 = 4.41 \\ 4.41 \times 4 = 17.64 \\ [/tex]

Answer Link
angelinau150
angelinau150 angelinau150
  • 14-03-2022

the answer is $17.64

Ver imagen angelinau150
Answer Link

Otras preguntas

36 is 144% of what? Help me I neeed help super hard will give points
Jinfa was born in the United States. His father is African and his mother is Japanese. If he is in the third state of ethnic identity development, he would MOST
How many triangles can be formed with angles 117°, 24°, 39°?
Your father loans you $12,000 to make it through your senior year. His repayment schedule requires payments of $1401.95 at the end of year for the next 15 years
Which table shows a linear function?
Find the volume of a cylinder with a height of 9 cm and a radius of 3 cm
How do scientists use the evidence they gather? A. The evidence supports scientists' personal opinions about politics. B. The evidence proves that scientists ar
What is the distance to the earth's horizon from point P? Enter your answer as a decimal in the box. Round only your final answer to the nearest tenth.
COMPLETE Elements are pure substances consisting of only one type of atom and are categorized on the Periodic Table of Elements. For each of the following, iden
he team started on the 20 yard line and was pushed back to the four yard line. Which number best illustrates this?