gojatebet
gojatebet gojatebet
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate price if 6 pounds of fruit cost $9.24?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-01-2020

Answer: the unit rate is $1.54

Step-by-step explanation:

$9.24 divided by 6 pounds = $1.54 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What leads to maximum food nutrient loss?
______ freshwater is more likely to have more oxygen.
how u got the answer
corals use harpoon-like to catch food
The otc monograph for a specific class of ingredients was codified in an official, legally binding
A group of 15 people order 9 pizzas for a party if the pizzas are shared equally what fraction of a pizza would each person get
Describe a fourth scenario in which either the “Law of Conservation of Matter” or thyou will be and e “Law of Conservation of Energy” could be observed. Using a
if the humpback whale had traveled at the same rate for 32 days how many more miles would they have traveled than the gray whales
A monologue is when a character reveals thoughts and feelings. the character is alone on stage when delivering it. a. true b. false
Characteristics of a short story