maciekfinfand6860 maciekfinfand6860
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Denny's fruit stall sells oranges for $2 per bag, and he sells pears for $5 per bag. By the end of the day, Denny had made $21. Put this in standard form.

Respuesta :

MeForPresident
MeForPresident MeForPresident
  • 15-01-2020
For this problem, we should assign variables to fruits in order.

x = oranges and y = pears

The cost of each fruit times the number of each fruit sold has to equal a grand total of $21

In standard form, this is written as: 2x + 5y = 21
Answer Link

Otras preguntas

what is 7298341 rounded to the nearest 10000
what SI unit replaces the pound. what does this measure
In which ways did the Meiji Restoration modernize Japanese government and society? Select all that apply. -It appointed the emperor as head of the government. -
how can you divide 33/100 by
How do you rename 805 tens
what is the opposite of 4.2
easy way to remember separatists were
i need help with math my question is i hope this question doesnt get deleted so my question is which of the following numbers is divisible by 5
A difference that arose between hunter gatherers and civilizations as a result of Neolithic revoultion
Which is an equation for the given word problem? After Joel deposits $25.50 into his savings account, his balance is $275.00. Which equation can be used to find