cooperwilson223
cooperwilson223 cooperwilson223
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

One loaf of bread costs 3.09 for 32 ounces, and another costs 1.40 for 24 ounces. Which is the better buy?​

Respuesta :

AMIM14
AMIM14 AMIM14
  • 30-09-2020

Answer:

The best to buy is Second one as you will get more profit from that

Answer Link
m22027104
m22027104 m22027104
  • 30-09-2020

Answer:

the one loaf of bread cost 3.09 for 32 ounces

Step-by-step explanation:

32 divided by 3.09 equals 10.35

24 didided by 1.40 equals 17.14

Answer Link

Otras preguntas

what produces the motion of air convection
What is x^2+8x-5 in vertex form? Please explain.
PLEASE CHECK MY ANSWERS (PART 1)
QUICK! Lucy is trying to find a rational number between 3 \8 and 6 \7 . What would help her to find this number? A)Divide 3\ 8 by 6\ 7 . B) Convert 3 \8
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
What is x^2+8x-5 in vertex form? Please explain.
What changes were made in Utah during World War 1?
find the slope of the line described by x - 3y =-6.
A weather balloon has a volume of 52.5 liters at a temperature of 295 K. The balloon is released and rises to an altitude where the temperature is 252 K. How do
QUICK! Lucy is trying to find a rational number between 3 \8 and 6 \7 . What would help her to find this number? A)Divide 3\ 8 by 6\ 7 . B) Convert 3 \8