shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

ryeroo ryeroo
  • 14-01-2020

Answer:

Unit rate= .75 cents per can

Step-by-step explanation:

Divide the $4.50 by 6 to get .75.

So each can costs .75 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations: y = 2x^2 - 3 y = 3x - 1
a thesaurus gives the etymology of a word. true or false
Determine whether each example below is correct as is, or includes a sentence fragment or a run-on sentence that needs to be fixed. 1. Have you ever seen the l
Which of the following statements bout enzymes is NOT true? A) enzymes work best at a specified pH. B) all enzymes have the same shape as their substrates. C)
The structure of DNA resembles a twisted ladder. Determine the structural components that form the rungs of the ladder.
What is 101/25 converted to a mixed fraction
A negative symptom of schizophrenia is_______. A. hallucinations B. delusions C. word salad D. lack of motivation
A scientist was observing chondrocytes under a microscope. Which type of connective tissue was he observing? A.) Bone B.) Cartilage C.) Collagen
Evaluate the integral of 1/(1-y2).
What is the first step in the construction of a line perpendicular to AB←→ and passing through an external point M? Assume that the construction uses only a com