kzwhite05 kzwhite05
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Harry buys 1/4 pound of American cheese at a cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of American cheese, what is the cost per pound of the cheese?

Respuesta :

isaiahjohnson453
isaiahjohnson453 isaiahjohnson453
  • 16-03-2021

Answer:

$4.90 per pound

Step-by-step explanation:

12.25/2.5

Answer Link

Otras preguntas

WILL MARK BRAINLIEST IF ANSWERED CORRECTLY!
50 POINTS What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate? A. $1.25 for 5 B. $0.25 each C. $25 each D. $0.50 each
Pls help being timed
[tex]6 \times 3 \frac{1 }{4} [/tex]
simplify. (-7y^2+4y+9)+(6y^2-5y+9)-(2y^2-9y-2)
Solve the inequality. |d + 2| ≥ 6
Find the LCM of 8 and 16.
a bottle of cloyne comes in a cube shaped box that has a volume of 64 cubic inches. what is the lenght of one side of the box?
Let R be a system consisting of rational expressions. Which operations are closed under R
The lines in the figure are tangent to the circle at points A and B. Find the measure of value of arc AB for angle P=36. (The figure is not drawn to scale.) A