donyaele2005 donyaele2005
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

I buy 4 lb of olives black olives cost $3.00 a pound green olives cost $5.00 a pound I spend 15.50 how many pounds of ea h type of olives

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 14-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

b + g = 4 ...... b = 4 - g

3b + 5g = 15.50

3(4 - g) + 5g = 15.50

12 - 3g + 5g = 15.50

-3g + 5g = 15.50 - 12

2g = 3.50

g = 3.50 / 2

g = 1.75 <==== 1.75 lbs of green olives (or 1 3/4 lbs)

b + g = 4

b + 1.75 = 4

b = 4 - 1.75

b = 2.25 <==== 2.25 lbs of black olives (or 2 1/4 lbs)

Answer Link

Otras preguntas

it costs 9.50 to enter wild life safari, 5$ for a bag of food, 3$ for a pop, 4$ for a sandwich, and 26$ for a photo. if a family of four go and buy 2 bags of fo
Baldwin's turnover rate for this year is 6.27%. This rate is projected to remain the same next year and no further downsizing will occur from automating. Baldwi
This is the word bank
How did President Clinton deal with foreign policy challenges during his presidency? ANSWER: A,B,DA)sent US soldiers to fight famine in Somalia in 1993B)sent US
Another stylistic technique Dillard uses is juxtaposition—placing two contrasting images near each other to highlight the contrast between them. Reread lines 3
A clothing store experimented with the price of blue jeans to see if the price affects the number of pairs sold. The results are shown in the table. Price vs.
What is 300 29/100 as a fraction written in Decimal Notation .
Which of these is not a characteristic of the federal government
what does the appearance of the garden reveal about elisas character?
solve the equation for x: 2x2+11x-7=0​