nagyhableany4977 nagyhableany4977
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Select the equation that most accurately depicts the word problem.
A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85.

1. 3n = 3.85
2. 3 - n = 3.85
3. 3 + n = 3.85
4. 3/n = 3.85

Respuesta :

coopwstar coopwstar
  • 14-01-2020
1 is correct a a a a a a a a a a a a a a a. A
Answer Link

Otras preguntas

1. This philosophy emphasizes living in harmony with nature.
Helppp! Again! Please!!
A chemical reaction that has the general formula of nA>(A)n is best classified as a ? Reaction
How does resonance affect the sound of instruments?
How did Caesar change the Roman Senate? He increased its membership by adding members who were loyal to him. He loosened its membership requirements so more peo
How many moles are in 92.2 g Fe2O3?
French help please!
I need help for number 10 plzzzz
Which statement best shows the difference between an essay’s theme and the author’s purpose? 1. The author’s purpose is the message the author wants to convey,
When is the story of My Antonia set?