ANR05
ANR05 ANR05
  • 12-01-2020
  • Mathematics
contestada

Twelve ounces of Brand X costs $1.50. Sixteen ounces of Brand Y cost $1.92. Find the unit price of each.​

Respuesta :

htimsdynot
htimsdynot htimsdynot
  • 12-01-2020
Brand X is around 12-13 cents per ounce (12/1.50=.125) and Brand Y would be exactly 12 cents (16/1.92=12)
Answer Link

Otras preguntas

Pls help with this.
The possible answers are 1, 3, 4, and 5
ima cry brainliest giving it out Stefanie has 18 grams of 20% sugar syrup and john 30 of 25% if Stefanie and john mix the syrups together how many grams of sug
Simplify the expression. Explain each step. 6(2b)
can someone help me please look at picture
Which triangle would be congruent to the original using a reflection over the x-axis a. b. c. d.
What is the mass of the object if it exerted a force of 62.2 Newtons and has an acceleration of 15.3 m/s2?
What parts of the body usually do not contain “helpful” bacteria?
how did leeuwenhoek discover bacteria
Explain what a verb is and what role it plays in a sentence.