pinkblobfishes pinkblobfishes
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?

Respuesta :

joy123333
joy123333 joy123333
  • 03-01-2020

Answer:

2.75 or 2 3/4

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the price of each ribbon.

$1.54 ÷ $0.56/yard = 2.75 yards

If the answer needs to be in mixed fractional form, convert 0.75 to a fraction.

3/4 = 0.75

The fraction form of 2.75 is 2 3/4.

Therefore Olivia bought 2 3/4 yards of ribbon.

Answer Link

Otras preguntas

What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?
What is the silk road? What valuable products were traded on the silk road?