stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

In herman melville’s moby-dck, what is queequeg’s job aboard the boat?
Explain why the term dollar diplomacy appears in quotation marks in the text.
The decision in miranda v. arizona (1966) more clearly defined what constitutional issue?
If you believe that your identity has been stolen, you should close the accounts that have been compromised.
a surveyor measures the angle of elevation to a point on a mountain to be 18 degrees. the point on the mountain is horizontally 4 miles away from the surveyor.t
Jim had 5/7 of a pound of candy. she ate 1 3/4 of that candy. how many pounds of candy did he eat?
Why did Frederick Turner write "The signifcance of the frontier in American History in 1893"?
How come every week I get a rash like I need to know
Which Mayan calendar would have been most useful in predicting the beginning of rainy season?why?
originally. APEC (Asia-Pacific economic cooperation) was formed to foster free trade and investment. but later added ____ to their agenda