sweetpea512 sweetpea512
  • 15-06-2016
  • Mathematics
contestada

If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for 10.80, how much did he pay per ounce?

Respuesta :

savvkingg
savvkingg savvkingg
  • 15-06-2016
10.80 divided by 24= .45 cents so there for juan payed 45 cents per ounce
Answer Link
sleepyjess
sleepyjess sleepyjess
  • 15-06-2016
He purchased a total of 72 ounces (3 24 ounce bottles) so we divide 10.8 by 72 to get 15 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

sally has 4 apples and maria has 9. How many apple to they have in total
Which person is most likely using a low risk, low return investment strategy? OA. Anouk invests his money in savings and government bonds. OB. Barry invests his
Does land ice or sea ice have a greater impact on sea level rise?
What are the possible dimension of a rectangular playground that has an area of 48 square meters
Introduction: Match each character with his perspective. Believes that aliens caused the power outage Does not want Tommy to talk about the aliens Does not beli
please help! i don’t know what to do
Which of these was NOT an important principle of mercantilism as practiced in Early Modern times? A) Gold and silver should flow to the mother country of each e
what are the roles of financial manager ?​
please help! i don’t know what to do
The diagram shows the various locations of an empty 500 kg roller coaster cart. Assuming no frictional force and other external forces acting on the roller coas