Jaryawashington
Jaryawashington Jaryawashington
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Mr. Mitchell bought 12 quarts of motor oil for $36 . Write and solve an equation to find the cost of each quarts of motor oil.?

Respuesta :

Yana1505 Yana1505
  • 12-12-2019

Answer:

12x = 36

x=3

Step-by-step explanation:

36/12 = 3

x (How much each quart cost)

Answer Link

Otras preguntas

write a letter to your assembly member asking him to help the maintenance of your school structure.​
Desmond is 2 inches taller than Niki. If we let w represent Nikis height in inches, write an algebraic expression for Desmonds height. Enter your answer as an e
The destruction of an organism's habitat either through human impact or natural causes, such as a fire or flood, increases the likelihood that an organism could
If the occurrence of one event does not influence the outcome of another event, then two events are: A. conditional B. disjoint C. independent D. interdependent
The media’s role is primarily entertainment so it has little effect on our wellness
What is the main difference between simplifying and solving? Which one gives you a value for a variable? How do you know the difference?
Narcissism is the tendency to view one’s own culture or group as superior to others.True or False
4x + 1 -5x =2x +4(x-5)
Widgeon Co. manufactures three products: Bales, Tales, and Wales. The selling prices are $55, $78, and $32, respectively. The variable costs for each product ar
The awesome beauty and stifling ugliness of the world is bound up in this original moment which is still present today:_________