26dragonmaster5500 26dragonmaster5500
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Mini muffins cost $3 per dozen
Andre says "I have $2 so I can afford 8 muffins"
Elena says "I want to get 16 muffins so I'll need to pay $4
Do you agree with either, both, or neither of them?

Respuesta :

houston37
houston37 houston37
  • 12-12-2019

Answer:

agree with both because 1 dollar = 4 muffins so 2 x 4 = 8 muffins and 4x4 = 16 muffins

Answer Link

Otras preguntas

Ashly has money automatically deposited in to a saving account each week after 4 weeks she have 20 dollars after 6 weeks she have 30
Which list represents integers ordered from least to greatest? A 4,-7, -6, 10 B 4, -5, -6, 10 C -7, -6, 4, 10 D-6, 4, 5, 10 OA B OC D
I will give u brainlest if u get it right
Answer in Slope form
Please help I have a D in this class.
Please help pleaseee
The New England colonies were primarily settled by ______and the ______. Pilgrims Heretics Catholics Puritans Stuarts. C
You don't know about me without you have read a book by the name of The Adventures of Tom Sawyer, but that ain't no matter. That book was made by Mr. Mark Twain
How does the repetition in each stanza shape the meaning of Part I of "The Highwayman"? The repetition of the words riding, twinkle, daughter, or moonlight rein
9-2*x=35 A. -13 B. -22 C. 48